Yurt İçi – Gaziantep

Antepin Hamamlari sallanir Külhanlari 
hosgör Mahallesinin dip dibedir damlari 

cig köftenin adina baklavanin tadina 

ye derler muradina  

hele hele hele anteplim gel yanima dili datlim 
cifte telli caliyor kalkinda oynayalim 

Antep sadece mutfağı ile değil, aynı zamanda binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile de ülkemizin eşsiz şehirlerinden birisi. Bu yüzden eğer Antep’e gidecek olursanız kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken oldukça fazla yer var.

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

9 Eylül 2011 tarihinde resmi açılışı yapılan müze, Şehitkamil İlçesi  Mithatpaşa Mahallesi Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı üzerindedir. Müze sergisinde, o dönemde kentte yaşayan insanların inançları kültürü ve günlük yaşantısını geçirdiği ortam birebir mimarisine uygun olarak sokağı,çeşmesi, duvarı ve tüm yapı taşları ile gerçek ölçüsünde ziyaretçilere sunulmaya çalışılmıştır.

RUM KALE

 

Kalede bugün görülebilen yapılar arasında Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, çok sayıda yapı kalıntısı, su sarnıçları, kuyu ve hendek yer almaktadır. Roma döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Yohannes’in Rumkale’ye gelip yerleşmesi ve burada Hıristiyanlık dinini yayması nedeniyle, bu yerleşim yeri Hıristiyanlık tarihinde önemli bir rol oynamaktadır. Yohannes’in, İncil’in kopyasını Rumkale’de bir mağarada sakladığı daha sonra kopyaların buradan alınıp Beyrut’a götürüldüğü anlatılmaktadır. Rumkale bir yarımada üzerinde bulunduğu ve yarımadanın da hendek ile bağlantısı kesildiği için ulaşım Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine 25 km uzaklıktaki kasabaköyünden veya Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinden tekneler ile yapılabilmektedir
GAZİANTEP HAYVANAT BAHÇESİ

 

 

YENİ HAN

Tam yapılış tarihi bilinmese de 1557 yılında yazılmış olan bir kitabede Han’dan bahsedilmektedir. İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle binlerce kişiyi ağırlamış olan Han’da, oturup biraz soluk alabileceğiniz ve taze demlenmiş çayın tadına bakabileceğiniz çay evleri var.

DÜLÜK BABA BİYOLOJİK PARKI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir